نسبت اینستاگرام با سلامت روان؟ چند تحقیق درباره تاثیر اینستاگرام بر سلامت روان و رفتار

تصویر اینستاگرام

نسبت اینستاگرام با سلامت روان؟ چند تحقیق درباره تاثیر اینستاگرام بر سلامت روان و رفتار

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

 

 

 

نوشته ی زیر صرفا گزارش و اشاره ای است به چند تحقیق درباره روانشناسی سلامت و اینستاگرام و قطعا عاری از ابهام ، اجمال ، کژتابی نیست و تمامی برداشتهای اینجانب در این خصوص صرفا برخاسته ازتفکر کنونی  نویسنده است .

اندر حکایت شبکه های اجتماعی

 

تردیدی نیست که شبکه های اجتماعی یک تحول تکنولوژیک فوق العاده متمایز در عرصه رسانه و ارتباطات بوده.چه به این خاطر که به نوعی امروزه هر کسی با ظرفیتهای این شبکه ها می تونه خودش رو به عنوان یک رسانه تعریف کنه و چه از جهت بی شمار بودن گره های ارتباطی و سرعت گردش پیام ها و…

اگر حتی صرفا یکی از این شبکه های اجتماعی مثلا ایسنتاگرام باشیم و صرفا بازدیدکننده محسوب بشیم و تا بحال به اصطلاح پستی تو این شبکه ارسال نکرده باشیم ( از جمله خودم که البته نمی دونم از فضیلتمندی یا بی فضیلتی من بوده یا چیز دیگه ای !‌) و یا حتی اگر استفاده دیگران از این شبکه را مشاهده کرده باشیم باید اعتراف کنیم که اصولا یکی از خصایص این شبکه افزودن بر موضوعات اعتیادآور بوده.

این شبکه ها مزایایی داشتن چه برای برخی کسب و کار ها و چه به جهت به جهت کمرنگ تر کردن محدودیتهای ارتباطی انسانها و حتی از همه مهمتر به خاطر شکست انحصار رسانه های خاص ! و البته با تبدیل شدن اکانت افراد به رسانه یک سری عیب های دیگه هم آشکار شده.( جدا تصور نکنید که این شبکه ها تاثیری  روی ور افتادن پرده های ریا و حیا و… می کنن !!)

شدیدا توصیه می کنم یادداشت های محمدرضا شعبانعلی عزیز رو درباره شبکه های اجتماعی از دست ندید که مثل دیگر نوشته هایش  خواندنی است.

مراقب باشید شبکه های اجتماعی صرفا اعتیادآور نیستند

ولی با این حال اگر بد نیست بدونیم که بحث تاثیرات روانی این شبکه های اجتماعی که البته بعد از مدتی صرفا به روان آدم محدود نمی مونن و آثار کرداری و گفتاری و… به دنبال دارن به اعتیادآوردن بودن این شبکه ها محدود نمی مونه.

با یک سرچی در موتور جست و جوی گوگل به زبان انگلیسی با تعداد زیادی مطلب در خصوص مطالعات روانشناختی و جامعه شناختی راجع به تاثیر استفاده از اینستاگرام بر روی مولفه های سلامت روان مواجه می شوید.

مثلا طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن سلطنتی سلامت عمومی در بریتانیا  برای به دست آوردن تاثیر شبکه های اجتماعی عکس و ویدئو محور ( مثل یوتیوب و اینستاگرام و…) بر میزان استرس ، اضطراب و افسردگی استفاده کننده ها بر روی ۱۴۷۹ جوان از سه کشور بریتانیا ، اسکاتلند و ولز مطالعه شد.

طبق نتایج این بررسی ، شبکه یوتیوب بالاترین امتیاز رو به جهت کاهش سطح استرس ، افسردگی و تنهایی پاسخ دهندگان به آزمایش کسب کرد  و به ترتیب پس از آن ، توییتر ، فیس بوک ، اسنپ چت و در آخر اینستاگرام قرار گرفتند.

در این بررسی طی یکی بازه زمانی به مطالعه ۱۴ موضوع مرتبط با سلامت پرداخته شده بود.اضطراب ، تنهایی ، حمایت عاطفی ، افسردگی ، اختلال خواب ، ترس از دست دادن (FOMO)، ابراز وجود ، هویت و… از جمله اینها بودن.

 

لینک تحقیق انجمن سلطنتی سلامت عمومی : اینستاگرام بدترین رده را برای تاثیر بر سلامت روانی جوانان کسب کرد.

به عبارتی اگر روی نتایج این تحقیق که مدعی هستند توسط تحقیقات دیگر هم همین نتایج تایید می شه  اعتماد کنیم باید گفت که متاسفانه جدای از اعتیادآور بودن شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و… در صورت برخورد سطحی با این شبکه ها اگر از قبل به شدت برای سلامت روان خودمان مطالعه و فکری نکرده باشیم و ضعفهایی در آگاهی شخصی خود از مولفه های سلامت روان و … خودمان داشته باشیم ، این شبکه ها به شدت مستعد تاثیر گذاری جدی روی وضع قبلی ما هستن.

مردم غرق در اینستاگرام

جالب اینجاست که بررسی اینستاگرام و… توسط روانشناس ها و جامعه شناسان و بازاریاب ها و دیگران محدود به این موضوعات نمی شه و مثلا به خوبی می شه پی برد که حتی درباره روانشناسی لایک کردن یک تصویر یا عدم لایک یک تصویر اظهارنظرهایی شده.

گرچه برای اطلاع از این تحقیقات و موضوعات نیاز داریم که بیشتر و عمیق تر فکر و مطالعه کنیم ولی باید توجه کنیم که هدف از این نوشته و آن تحقیقات این نبوده که مسبب و مقصراصلی نداشتن یا کاهش ویا حتی احیانا بهبود مولفه های سلامتی ، اینستاگرام و یا شبکه های اجتماعی دیگه هستن. بلکه اگر نگران مولفه های سلامتی خودمون هستیم باید برای احساس خوب یا بد از وضعیت خودمون دنبال واقعیت ها باشیم و نه صرفا پستهای مشاهده شده در اینستاگرام و غیر آن.

شکی نباید داشت که اگر نگران سلامتی خودمون نباشیم پستهای اینستاگرام احتمالا یا بر میزان بی اعتنایی ما افزایش می دهند و یا وضع روحی ما رو تخریب تر می کنند ولی اگر نگران سلامتی ـ( جسمی و روانی ) خودمون هستیم باید به گزینه هایی مثل مطالعه ، تراپی و ورزش ، برنامه ریزی برای سواد زندگی و شغلی و… بپردازیم.

با همه اینها نباید  ظرفیت های مثبت این شبکه ها  غافل بود.

((…شما دیگر به یک لایک چنانکه در فیس بوک می گرفتید دست نمی یابید.در عوض ( در اینستاگرام) برای عکس ها عشق می ورزید.و در جامعه ای همچون جامعه ما که چنین تشنه عشق و مهربانی است. چه کسی نمی خواهد که خودش رای برای کمی احساس عشق ( در این شبکه ) برای این صحنه بیاراید ؟…))( ترجمه آزاد تکه ای از این یادداشت که در اون نویسنده روانشناس درباره تاثیر شبکه های اجتماعی عکس و ویدئومحور بر روی جرم و خشونت و عادت ها و… صحبت کرده.)

اما عشق و سلامتی کجا و اینستاگرام کجا.

البته که باید توجه داشت هنوز در آغاز راه تحول و توسعه این شبکه ها هستیم و در آینده چه بسا ورق برگردد و …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

  1. Pingback: درباره سندرم فومو(FOMO یا ترس از دست دادن) مصیبت عمومی تشدید شده در عصر شبکه های اجتماعی - سایت شخصی وحید نصیری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *