چه کسانی لازم نیست کتاب بخوانند.

چه کسانی لازم نیست کتاب بخوانند.

۵ (۱۰۰%) ۱ vote


 

 

 

حقیقتش را بخواهید شاید بعدها این نوشته را حذف کنم یا برعکس آن را اصلاح و توسعه بدهم.

داشتم به این فکر می کردم که اگر کسی بگوید این همه آدم کتاب نخوان که هم تحصیلات دارند و هم مقام و هم رفاه ، خوب پس چه نیازی به خواندن کتاب هست؟ چه باید گفت؟

مسلما برای پاسخ به این سوال عجیب ، می توانیم پاسخهای بنیادی تری ( دلایل وضرورت های اجتماعی،فردی و..) بدهیم ولی احتمالا این دسته از افراد اصلا حوصله خواندن اینگونه پاسخ های منطقی وجامع  رو هم نداشته باشند، در اینصورت باید راست رفت سر اصل مطلب و تکلیف را مشخص کرد.

در اینصورت می توان بدون بحث های تعریفی و استدلالی ( جنبه منطقی ) مواردی را مشخص کرد که دیگر لزومی برای مطالعه کتاب نباشد.

چه کسانی لازم نیست که کتاب بخوانند :

۱.اگر در مباحث فردی، اجتماعی ، سیاسی ، دینی ، علمی و… ساکت می مانید و اظهار نظر نمی کنید.

۲.اگر تصور می کنید دانای کل هستید و همه چیز فهم! ( عجب ها )

۳.اگر وقتی کتابی را می خوانید، کتاب های بعدی ای را که باید بخوانید را هنوز در نظر ندارید.

۴. اگر به هنگام خریدن هر کتابی،برای پرداخت هزینه آن دودل هستید ولی برای تفریحات و پوشاک و… این اقتصادی گری ها را ندارید.

۵.اگر حزب باد هستید و با خواندن هر کتابی دائم افکار متضاد پیدا می کنید.

۶.اگر تمایلی ندارید دنیا را مدتی متفاوت از آنچه که هر روز می بینید و می شنوید، نگاه کنید.

۷.اگر درست و غلط هر کاری را صرفا با میزان سود و ضررمالی آن می سنجید.

۸. اگر بنای زندگی شما بر روی شایعه پراکنی ، چرخیدن در شبکه های اجتماعی، بی خودی کافی شاپ رفتن،بی خودی عکس انداختن، ولو شدن در بوفه دانشگاه،خوشمزگی،دور دور کردن،وراجی کردن و پیشداوری کردن و… قرار گرفته است.

و…

چنانچه قرار باشد ، منابع طبیعی ( تولید کاغذ از چوب درختان طبیعت ) و حمایت های دولتی( سوبسیدهای کتاب ، وامهای اعطایی به ناشران) صرف تولید کتاب برای اشخاصی از دسته فوق شود واقعا بدترین شکل ناکارآمدی تخصیصی صورت گرفته است.

 

 

 

 

دیدگاه ها

 1. زینب

  ممکن است افراد کتاب‌نخوان جامعه در مقطعی به نان و نامی دست پیدا کنند ولی پرواضح است چنین افرادی در نظر اهالی فضل چندان که باید و شاید نیک به نظر نمی‌رسند و اهالی صلاح ترجیح می‌دهند به جای معاشرت با امثال این افراد به نزد اشخاصی بروند که دید وسیع تر و درک عمیق تری از وقایع اطراف دارند و لابد می‌دانید مهم‌ترین ابزار رسیدن به چنین جایگاهی مطالعه زیاد و عمیق و صحیح است.

  1. نویسنده
   پست
   وحید نصیری

   زینب عزیز
   متوجه حرفت هستم ولی :
   این مقوله کتاب خوانی و اینکه منظور از کتاب چی هست و چی نیست و چه ضرورتی داره خوندن کتاب بحث مفصلیه که قطعا این روزها شما و دوستان به اون توجه داشتید.
   اتفاقا اگر بخوایم منطقی نگاه کنیم بسیاری از مشاغل جامعه ارتباطی با کتاب ندارند و صرفا مبتنی بر مهارت بوده اند و از این راه به نان! خوب و حتی نامی ! هم رسیده اند، گرچه دیگر از این سالها به بعد حتی دیگر صرف مهارت هم کافی نباشد، انسان عاقل و زیرک دنبال مطالعه هم خواهد رفت.
   من و شما می دونیم که زینب رمضانی انقدر عاقل هست که برای معاشرت و مشورت افراد اهل کتاب و تفکر رو انتخاب کنه ولی الان واقعا این کتاب خوانی برای جامعه ما به یک ضرورت جدی برای رفتن به سمت توسعه تبدیل شده به همین دلیله که هرکسی شاید به وسع خودش تلاش می کنه که این فرهنگ کتابخوانی وتفکر اصیل میان شمار زیادی از افراد جامعه رایج بشه.

  1. نویسنده
   پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *